w

Gdynia świętowała 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego (dziennikbaltycki.pl)

Polskie Państwo Podziemne to wyjątkowy fenomen, który stworzył się 84 lata temu – w czasach II wojny światowej. Struktury wojskowe i cywilne tego państwa podporządkowane były legalnym władzom Rzeczypospolitej na uchodźstwie. A do tego obejmowały całe spektrum działań – od edukacji po wymiar sprawiedliwości.

Dnia 27 września 1939 r. w oblężonej Warszawie narodziła się Służba Zwycięstwu Polski, stanowiąca początek zorganizowanego oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi. Wkrótce po jej powstaniu, od listopada 1939 roku, kontrolę nad nią przejął Związek Walki Zbrojnej, który w 1942 roku przekształcił się w Armię Krajową. Polskie Państwo Podziemne działało na terenach zajętych przez Niemców i Rosjan podczas II wojny światowej.

Jak podają władze Gdyni, miasto pamięta stworzenie Polskiego Państwa Podziemnego i trudną historię Rzeczypospolitej, dlatego zobowiązuje się do pielęgnowania tej pamięci. Dodają też, że decyzja o utworzeniu organizacji wojskowej w czasie trwania wojny była przejawem miłości do ojczyzny, a także zaangażowaniem w różne obszary życia państwowego ze strony wojskowych, jak i cywilów. Dzisiaj jest to symbol polskiej tożsamości narodowej.

Warto zaznaczyć, że 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego towarzyszyła wojskowa asysta honorowa, a obchody odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. Na miejscu pojawili się samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także uczniowie i nauczyciele z miejscowych szkół oraz mieszkańcy miasta.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Gdańska policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o brutalne pobicie i kradzież w taksówce (dziennikbaltycki.pl)

Prezydent Andrzej Duda w Zakopanem: Polska walczy o zorganizowanie letnich igrzysk w 2036 roku (zakopane.naszemiasto.pl)