w

Gdynia otrzymała kolejną dostawę sprzętu wojskowego – 18 koreańskich haubic samobieżnych (dziennikbaltycki.pl)

Właśnie rozpoczęła się czwarta faza dostawy południowokoreańskich haubic samobieżnych K9A1. Dzięki temu arsenał Polski zwiększył się o 18 nowych egzemplarzy sprzętu wojskowego. Dostawa zostanie przekazana odbiorcy po zakończeniu rozładunku. Warto dodać, że poprzednie dostawy trafiły do jednostek na wschodzie kraju.

Dostawy haubic K9A1 są wynikiem umowy z 26 sierpnia 2022 r. o wartości 2,4 mld USD netto między Agencją Uzbrojenia a Hanwha Defense. Umowa zakłada dostarczenie 212 haubic do Sił Zbrojnych RP w latach 2022-2026. Co więcej, 1 grudnia br. została zawarta kolejna umowa obejmująca dostawę 6 haubic K9A1 w 2025 roku, a także 146 haubic K9PL w latach 2026-2027.

K9A1 to haubica samobieżna na gąsienicowym podwoziu. Główne uzbrojenie obejmuje 155 mm armatę kaliber .52, dzięki czemu sprzęt zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach przekraczających 40 km w zależności od typu amunicji. Haubica wyposażona jest również w 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy.

Opancerzenie zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. A źródłem napędu jest silnik o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, co gwarantuje mobilność i wysoką prędkość w różnych warunkach terenowych. Haubica waży 47 ton!

Wersja K9A1 wniosła do świata militariów wiele usprawnień, koncentrując się na zwiększeniu skuteczności i zasięgu ognia, poprawie świadomości taktycznej oraz komforcie pracy załogi. Należy zaznaczyć, że haubice K9A1 z pierwszej transzy wyposażone zostaną w polskie systemy łączności oraz zintegrowane z zestawem kierowania ogniem ZZKO TOPAZ.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Fotografka z Pruszcza Gdańskiego z nagrodą publiczności w konkursie National Geographic (www.zawszepomorze.pl)

Rekordowe ceny noclegów, parkowania i atrakcji turystycznych w Zakopanem (businessinsider.com.pl)