w

Fundacja Wolności apeluje do wojewody w sprawie zagospodarowania pod stadion żużlowy (kurierlubelski.pl)

Fundacja Wolności protestuje przeciwko uchwale zmieniającej plan zagospodarowania pod stadion żużlowy, twierdząc, że jest niezgodna ze studium i domaga się unieważnienia przez wojewodę. Jednak wcześniej wojewoda nie zauważył większych naruszeń w tej uchwale. Czy, w związku z tym, sprawę rozstrzygnie dopiero Wojewódzki Sąd Administracyjny?

Na czerwcowej sesji radni miejscy zatwierdzili nowy plan zagospodarowania rejonu ul. Przeskok. Na terenie ma powstać wielofunkcyjny obiekt sportowo-rekreacyjny z planowanym stadionem żużlowym. Fundacja Wolności jednak utrzymuje, że plan narusza prawo. Według Krzysztofa Kowalika z fundacji, nowa uchwała stoi w sprzeczności z zasadami i wskaźnikami urbanistycznymi określonymi w studium zagospodarowania przestrzennego Lublina z 2019 roku.

Studium ustala wskaźniki urbanistyczne, które plany miejscowe powinny respektować. W przypadku terenu przewidzianego na stadion, studium dopuszcza intensywność zabudowy na określonych warunkach, których nie uwzględniono w nowych planach.

Fundacja podkreśla, że stadion zasłoni widok Starego Miasta i naruszy przepisy. Faktem jest, że projekt stadionu jest blisko granicy 2,5 km od Wieży Trynitarskiej, gdzie obowiązuje ochrona widoków. Krzysztof Kowalik twierdzi, że stadion w miejscu punktu widokowego mógłby zastąpić widok Starego Miasta.

Fundacja Wolności złożyła wniosek do wojewody 31 lipca, choć wojewoda podjął decyzję już wcześniej. Wojewoda lubelski, Lech Sprawka, uznał, że nie ma istotnych naruszeń prawa w uchwale z czerwca. Fundacja czeka na odpowiedź wojewody do końca sierpnia. Rozważane jest także skierowanie sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Ratusz nie zgadza się z apelami Fundacji Wolności, twierdząc, że plan miejscowy zatwierdzony przez radę miasta nie narusza studium. Według Joanny Stryczewskiej z biura prasowego ratusza, plan uwzględnia wyjątki dla obiektów stanowiących akcenty architektoniczne i urbanistyczne.

Prace projektowe nad stadionem trwają, a architekci starają się uwzględnić wymogi różnych federacji sportowych. Joanna Stryczewska informuje, że komplet dokumentacji będzie gotowy w lutym 2024 roku, zgodnie z umową.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Trwają prace oczyszczające na terenie spalonej hali w Przylepie. Całkowity koszt usunięcia pogorzeliska to 55 mln zł (gazetalubuska.pl)

Obywatele Tunezji zatrzymani w Gdańsku za nielegalne pokazy węży dusicieli (dziennikbaltycki.pl)