w

Dyrektor wrocławskiej szkoły postanowiła zasłonić pamiątkową tablicę ku czci Armii Krajowej. Kombatanci chcą wyjaśnień! (gazetawroclawska.pl)

W Zespole Szkół nr 20 we Wrocławiu doszło do kontrowersyjnej sytuacji związanej z tablicą pamiątkową poświęconą Armii Krajowej. Dyrektor szkoły zasłoniła tablicę, aby uzyskać więcej miejsca na ścianach. Decyzja ta spotkała się jednak z dezaprobatą kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Po reformie systemu edukacji, gimnazja zostały zlikwidowane, w tym także gimnazjum nr 18 im. Armii Krajowej przy ul. Kłodnickiej 36 we Wrocławiu. W jego miejsce powstał Zespół Szkół nr 20, który obejmuje szkołę podstawową i szkołę muzyczną. Przed szkołą znajduje się pomnik dedykowany Armii Krajowej. Sztandar, który wcześniej tam wisiał, został zdemontowany i schowany ze względu na prace remontowe.

Wewnątrz szkoły, naprzeciwko wejścia, umieszczona jest kamienna tablica pamiątkowa, która została odsłonięta w 2005 roku przez Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Tablica jest otoczona dekoracjami nawiązującymi do symbolu i wartości Armii Krajowej. Dekoracje zajmują całą ścianę. Jednak w marcu 2023 roku dyrektor szkoły, bez konsultacji z radą pedagogiczną i radą rodziców, zasłoniła tablicę płytą gipsową. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej okręgu dolnośląskiego zareagował na to działanie, wysyłając pismo do dyrektor Moniki Karczyńskiej, wyrażając swoje zaniepokojenie i pytając, czy zasłonięcie jest na stałe. Związek zwrócił się do dyrektor z prośbą o znalezienie dobrej rozwiązanie tej sprawy, argumentując, że symbole związane z Armią Krajową są miejscami pamięci i nie powinny zostać zapomniane wśród lokalnej społeczności.

Do tej pory dyrektor szkoły nie odpowiedziała na pismo Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podkreśla się jednak, że brak odpowiedzi nie wynika ze złej woli. Ponadto, na wniosek Związku, istnieje możliwość umieszczenia niewielkiej tablicy pamiątkowej, przypominającej o funkcjonowaniu gimnazjum im. Armii Krajowej.

Szkoła jest otwarta na rozwiązanie tej sprawy.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Znamy powód absencji Douglasa. Zobaczyliśmy debiutantów (gloswielkopolski.pl)

Ogromna budowa rozpoczęta na granicy Poznania coraz bliżej końca! (gloswielkopolski.pl)