w

Budowa mostu na Spiszu jest już gotowa. Nowa konstrukcja oczekuje oficjalnego otwarcia (zakopane.naszemiasto.pl)

W najbliższy poniedziałek otwarty zostanie nowy most na rzece Białce w Trybszu (gm. Łapsze Niżne), którego budowa trwała kilkanaście miesięcy. Mieszkańcy, którzy musieli korzystać z mostu zastępczego w czasie prac, czekali na tę chwilę z niecierpliwością.

Nowy most powstał w miejsce starego obiektu, który został zbudowany w latach 1912-1914. Rozpoczęcie budowy nowej infrastruktury nastąpiło w marcu 2022 roku, a jednocześnie rozebrano stary most.

Konieczność budowy nowego mostu wynikała z faktu, że poprzedni służył mieszkańcom przez ponad wiek i był mocno zniszczony. Jego konstrukcja uległa korozji, uniemożliwiając dalsze użytkowanie. Ponadto, często ulegał zniszczeniom w wyniku powodzi i napływających przez rzekę kamieni i drzew.

Imponujące gabaryty nowej przeprawy

Nowy most ma 15 metrów szerokości, z czego 7 metrów stanowi jezdnia. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji wykonany jest z żelbetowej konstrukcji łukowej, z płytą zawieszoną na dodatkowych cięgnach o długości ponad 30 metrów. Długość przęsła wynosi około 90 metrów. Co więcej, obiekt posiada także dwa łączne najazdy o długości 300 metrów każdy.

Całkowity koszt budowy nowego mostu to wydatek ponad 16 mln zł. Warto tutaj zaznaczyć, że znaczną część środków (6,7 mln zł) udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Spotkanie premierów Polski i Czech na katowickim Nikiszowcu. Omawiano politykę UE i nielegalną migrację (dziennikzachodni.pl)

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy. Wyzwania i perspektywy dla Pomorza (dziennikbaltycki.pl)