w

Bazylika św. Brygidy świętowała Dzień Świętej Brygidy – Patronki Europy i „Oblubienicy Chrystusa”. Nabożeństwo zwieńczono uroczystym piknikiem (dziennikbaltycki.pl)

Wczoraj, w niedzielę, odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Brygidy, Patronki Europy. Msza św. miała miejsce w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Natomiast po części liturgicznej parafia zorganizowała piknik, na którym zgromadzili się licznie uczestniczący parafianie.

Dnia 23 lipca o godzinie 11:00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku parafianie masowo wzięli udział w uroczystości ku czci św. Brygidy. A po zakończeniu nabożeństwa parafia pw. św. Brygidy zaprosiła wszystkich chętnych na atrakcyjny piknik, aby kontynuować uroczyste obchody.

Święta Brygida – „Oblubienica Chrystusa” i „Mistyczka Północy”

Święta Brygida pochodziła ze Szwecji, a jej życie można podzielić na dwa okresy. Pierwszy trwał do 1344 roku, aż do śmierci męża, kiedy to pełniła ważną rolę na dworach i w życiu politycznym. Z kolei drugi okres rozpoczął się zaraz po tej dacie, gdy została wdową i dokonała całkowitej przemiany w swoim życiu. Zyskała wówczas przydomek „Oblubienicy Chrystusa” oraz „Mistyczki Północy”, co odzwierciedlało jej duchowe zaangażowanie.

Święta Brygida pochodziła z rodu arystokratycznego. Była córką Ingeborgi, która wywodziła się z katolickiej rodziny królewskiej Folkungarów. Folkungarowie rządzili Szwecją w latach 1250-1363. Jej rodzice zapewnili jej staranne katolickie wychowanie, odbywając liczne pielgrzymki m.in. do grobu św. Jakuba w Compostelli czy do Grobu Świętego. W tamtych czasach wyprawy tego typu były uznawane za niebezpieczne, a zarazem były bardzo popularne jako forma zadośćuczynienia za grzechy. Co więcej, rodzice pielgrzymowali także do grobu św. Brygidy w Keldara (Irlandia), prosząc o specjalne łaski dla swojej córki.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

3 komentarze

Lublin: Kierowca pod wpływem alkoholu uderzył w drzewo. Znaleziono przy nim nielegalne substancje odurzające (kurierlubelski.pl)

W Koleczkowie zapalił się samochód osobowy. Kierowca w porę uciekł z płonącego pojazdu (dziennikbaltycki.pl)