w

„Zbrodnia Pomorska 1939” – nowa wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wystawę czasową o masowej eksterminacji na Pomorzu Nadwiślańskim oraz Kujawach. Ekspozycja przedstawia porównanie polskości do drzewa, informując o zbrodniach popełnionych przez niemieckich funkcjonariuszy, które uważane są za próby jego ścięcia. Wystawa dostępna jest pod nazwą „Zbrodnia Pomorska 1939”.

Ekspozycja rzuca światło na zaplanowaną i masową eksterminację, która miała miejsce na tych terenach. Ten okrutny czyn otrzymał różne określenia, takie jak „niemiecki Katyń 1939”, „pogrom”, czy „krwawa pomorska jesień”. Są też terminy używane przez sprawców, takie jak Säuberungsaktion i Intelligenzaktion.

Podczas wernisażu dyrektor muzeum podkreślił, że najnowsze badania zmieniły sposób postrzegania skali tych zbrodni. Jednak potworny charakter tych wydarzeń i tragiczny los ofiar pozostają niezmienne. Warto zaznaczyć, że Pomorze i Kujawy zostały szczególnie dotknięte polityką antypolonizmu, zarówno kulturowego, jak i rasistowskiego.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, podkreślił w trakcie otwarcia, że „Zbrodnia pomorska” to epizod z II wojny światowej, który staje się coraz bardziej rozpoznawalny, zwłaszcza w Gdańsku i na Pomorzu.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 31 marca. Można ją oglądać w sali wystaw czasowych, bezpłatnie.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Prokuratura Rejonowa w Gdyni rozpoczęła dochodzenie w sprawie czołowego zderzenia pociągów (dziennikbaltycki.pl)

Zakopane przebuduje park im. Lecha Kaczyńskiego. Po długich latach są środki na remont (zakopane.naszemiasto.pl)