w

Zakończył się 54. Festiwal Folkloru w Zakopanem. Polskie zespoły ze Srebrną i Brązową Ciupagą (zakopane.naszemiasto.pl)

W Zakopanem odbył się 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, na którym triumfowały trzy zespoły – z Rumunii, Chorwacji i Węgier. Zwycięzcy zdobyli Złote Ciupagi. Natomiast zespół z Polski, Mszalniczanie z Mszalnicy, zdobył dla kraju Srebrną Ciupagę.

Wczoraj, 24 sierpnia, zakończyła się 54. edycja Festiwalu Folkloru w Zakopanem. W trakcie kilku dni trwania imprezy swoje występy prezentowały międzynarodowe zespoły, a międzynarodowe jury oceniało ich w trzech kategoriach: tradycyjnej, stylizowanej i artystycznie opracowanej. W konkursie uczestniczyło 16 zespołów, w tym 12 spoza Polski.

Złote Ciupagi dla Rumunii, Chorwacji i Węgier

W wynikach ogłoszonych podczas koncertu finałowego, w kategorii tradycyjnej, zwyciężyła grupa z Rumunii, zdobywając Złotą Ciupagę. Srebrna Ciupaga przypadła polskiemu zespołowi Mszalniczanie, a Brązową Ciupagę uzyskali Magurzanie, również z Polski.

W kategorii artystycznie opracowanej Złotą Ciupagę zdobyła grupa chorwacka. Srebrna Ciupaga powędrowała w ręce Macedonii, a Brązową Ciupagę wygrał zespół z Włoch. Natomiast w kategorii stylizowanej Złotą Ciupagę zdobyli Węgrzy, Srebrną Ciupagę Gruzini, a Ciupagę Brązową Bułgarzy.

Jury przyznało również parzenice góralskie w formie regulaminowych wyróżnień. Wyróżnienia otrzymali m.in. Dolina Popradu za flisackie tradycje, Turnie z Zakopanego za kolędniczy obrzęd, zespół ze Słowacji za obrzęd weselny i zespół z Bośni i Hercegowiny za archaiczne tańce. Parzenica trafiła także do Meksyku za rekonstrukcję tańców historycznych, Serbii za pasterskie tradycje taneczne oraz Turcji za różnorodność regionalnych tańców.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Rozbudowa kolumbarium na Majdanku: Nowe nisze dla pochówków urnowych (kurierlubelski.pl)

Nurek miner ranny podczas ćwiczeń Marynarki Wojennej na Bałtyku (dziennikbaltycki.pl)