w

Zabytkowy dwór zniszczony przez ogień (gazetakrakowska.pl)

Wielki pożar rozpętał się w starym dworku na Woli Duchackiej. Wieczorową porą straż pożarna została powiadomiona o ogniu trawiącym zabytkowe mury. Dwór miał być wykorzystany do celów i rekreacyjnych i edukacyjnych, jednak przez brak środków, budynek stał i niszczał. Obecnie jego stan jest bardzo zły i rewitalizacja i odbudowa może pochłonąć ogromne środki pieniężne. 

Dwór na Woli Duchackiej przez wiele lat był w rękach rodziny Bemów. Groźba wyburzenia dworku i postawienia tam zabudowań deweloperskich stała się realna w 2005 roku. Władze miasta jednak doceniły historyczną wartość miejsca i dogadały się z właścicielami tej lokalizacji. Karków stało się właścicielem dworku od roku 2012. Planowano w nim ogromne przebudowy. Miały one jednak mieć miejsce wraz z całkowitą rewitalizacją parku. Planowano bowiem stworzyć w dworku miejsce, gdzie upamiętni się historię tego miejsca, sale edukacyjne dla dzieci, a nawet kawiarnie dla zwiedzających. Wszystkie te plany zostały jednak odkładane w związku z brakiem funduszy na wykończenie projektu.

Niszczał, niszczał, aż spłonął

Budynek pozostawiony sam sobie z powodu braku funduszy, niszczał z czasem. Jego mury i zabytkowe elementy stawały się coraz słabsze i w gorszym stanie. Na remont budynku przewidywano koszt około kilkunastu milionów złotych. Niestety natrafiono na duże przeszkody w wydzieleniu wystarczającego funduszu. Obecnie po doszczętnym spłonięciu, pieniądze potrzebne na rewitalizacje muszą być dużo większe. Osoby zarządzające dobytkiem martwią się o jego dalsze losy i kolejne decyzje władz w tej kwestii.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

10-latek pod kołami autobusu. Ustalono winnego zdarzenia (katowice.naszemiasto.pl)

Nożownik w Legnicy zaatakował! Zmarła kobieta (gazetawroclawska.pl)