w

W pobliżu Gubina funkcjonariusze SG zatrzymali Białorusinów przewożących nielegalnych migrantów (zielonagora.naszemiasto.pl)

W miniony poniedziałek funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch Białorusinów w okolicach Gubina. Byli oni oskarżeni o pomaganie nielegalnym migrantom w przekraczaniu polsko-niemieckiej granicy. Teraz pytanie, co grozi im za te czyny?

Strażnicy graniczni przeprowadzali kontrolę drogową, mającą na celu zwalczanie nielegalnej migracji. W trakcie działań w Gubinie zauważyli osobową Skodę z białoruskimi tablicami rejestracyjnymi. Gdy podjęli próbę zatrzymania pojazdu, kierowca nagle się zatrzymał, a pięć osób wyskoczyło z auta, kierując się w stronę pobliskiego lasu. Funkcjonariusze natychmiast wezwali wsparcie, aby schwytali uciekinierów, a następnie przystąpili do legitymowania kierowcy i pasażera.

Kierowcą okazał się 25-letni Białorusin, który podróżował z 23-letnią partnerką. Obaj legalnie przebywali w Polsce, ale pomagali nielegalnym migrantom w nielegalnym przekraczaniu granicy z Polski do Niemiec.

Migranci nadal przebywają na wolności

Jak informuje por. SG Paweł Biskupik, zastępca rzecznika prasowego Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mężczyzna przyznał się do swoich czynów, gdy funkcjonariusze znaleźli syryjski dokument w jego samochodzie, który prawdopodobnie należał do jednego z uciekinierów. Pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań, nie udało się odnaleźć pozostałych nielegalnych migrantów ani po polskiej, ani po niemieckiej stronie granicy.

Białorusini zostali zatrzymani za udzielanie pomocy pięciu migrantom w nielegalnym przekraczaniu polsko-niemieckiej granicy. Przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze – 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata.

Co więcej, cudzoziemcom wydano decyzje o natychmiastowym powrocie oraz zakazie ponownego wjazdu do Polski i innych państw obszaru Schengen na okres 5 lat. Kierowca otrzymał mandat karny za przewożenie większej liczby osób, niż dopuszczono w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Zostanie też sporządzony wniosek do sądu o ukaranie za brak uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku Białorusina.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Szpital na szczecińskich Pomorzanach wzbogaci się o nowoczesne laboratorium diagnostyczne (gs24.pl)

Liczne remonty na ulicach Lublina. Prace drogowe obejmują ponad 30 lokalizacji (kurierlubelski.pl)