w

W budżecie woj. lubelskiego jest już prawie 1,9 mld zł na rok 2024 (kurierlubelski.pl)

Województwo lubelskie zaplanowało budżet na nachodzący rok. Jak na tę chwilę wynosi 1,88 mld zł, a zaplanowane wydatki obejmują kwotę 1,78 mld zł. Kwestia budżetu była omawiana przez radnych sejmiku na sesji.

Marszałek Jarosław Stawiarski podkreślał, że budżet pozwoli na wykorzystanie środków finansowych, które umożliwią optymalną realizację zadań, spłatę kredytów i wykup papierów wartościowych. Projekt zakłada 15% wzrost dochodów w wysokości 1,88 mld zł, z największym wpływem z podatku CIT wynoszącym 416 mln zł.

Finanse województwa zostaną wzmocnione środkami z Unii Europejskiej, sięgającymi prawie 260 mln zł, przy nadwyżce budżetowej wynoszącej 104 mln zł. Duża część wydatków inwestycyjnych, około 521 mln zł, zostanie przeznaczona na rozbudowę dróg, wspierana przez różne programy.

Co więcej, ponad 90 mln zł zostanie przekazane na ochronę zdrowia, w tym na utworzenie Oddziału Neurochirurgii. Budżet przewiduje również środki na kulturę, administrację oraz wsparcie dla przewozów kolejowych. Coraz lepsza kondycja finansów sprawia, że dług województwa zaczyna maleć i powinien zmniejszyć się do ok. 230 mln zł pod koniec 2024 r.

Radni sejmiku poparli też stanowisko ws. reparacji za straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej, szczególnie dotyczące zbrodni niemieckich na terenie województwa lubelskiego. Straty te oszacowano na ok. 80 mld zł. Głosowanie poparło 18 radnych.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Zmarł proboszcz Ryszard Walner z parafii w Bieniowie. Duchownego pochowano na cmentarzu w Lubanicach (gazetalubuska.pl)

Gdańsk chciał przekazać Ukrainie pięć starych autobusów. Jeden się zepsuł, a drugi się zapalił (pulsgdanska.pl)