w

Unikalne odkrycie na terenie Stołczyna w Szczecinie. Prace budowlane odsłoniły wiadukt kolejowy (gs24.pl)

Niedawno dokonano odkrycia na terenie Stołczyna w Szczecinie, które wiąże się z dawną cegielnią. Podczas prac przy budowie węzła przesiadkowego Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej przy ulicy Kolejowej odkryto pozostałości po imponującej cegielni, która istniała na obszarze nieczynnej już huty.

Przy ulicy Kolejowej, niedaleko stacji Szczecin Glinki, w jednym z wykopów natrafiono na nietypową strukturę z cegły. Marcin Klassa, miłośnik historii Szczecina i komunikacji miejskiej, informuje, że odkopano tu wiadukt, po którym kursowała niegdyś kolejka wąskotorowa z wyrobiska. Trasa kolejki prowadziła wzdłuż obecnej ulicy Zamkniętej do cegielni nad Odrą.

Prawdopodobnie jest to wielka cegielnia, którą prowadzili Langenberg i Schwiming. Obiekt uruchomiono w latach 1858-1859 na Stołczynie. Cegielnia miała dostęp do bogatych zasobów iłów septariowych, sięgających 80 metrów w głąb ziemi, co przyczyniło się do rozwoju przemysłu cegielnianego w tym obszarze. Kiedyś była to największa cegielnia Stołczyna.

Obszar cegielni wynosił 25 mórg i obejmował trzy piece, które jednocześnie wypalały 260 000 sztuk cegieł. Roczna produkcja przekraczała milionową ilość. Do produkcji cegieł wykorzystywano torf z Jedliny (niem. Wolfshorst). Jednakże cegielnia zniknęła z mapy pod koniec XIX wieku. Powodem mogło być wyczerpanie zasobów lub sprzedaż terenu na rzecz Huty Kraft.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Drogowcy z kosiarkami w zaśnieżonym Poznaniu. Niecodzienne nagranie obiegło sieć! (www.polsatnews.pl)

Ukradł markowe perfumy z zielonogórskiej drogerii. Został zatrzymany przez przechodnia (gazetalubuska.pl)