w

Testy obciążeniowe nowych mostów we Wrocławiu. Na most Olimpijski wjechało aż 16 ciężarówek! (gazetawroclawska.pl)

Dnia 27 lipca rozpoczęto testy obciążeniowe mostów na Alei Wielkiej Wyspy, zaczynając od 700-metrowego mostu Olimpijskiego nad Odrą. Wieczorem planowano przeprowadzić próby także na 350-metrowym moście Wilczym Kącie. Jest to wyjątkowe wydarzenie, zapowiadające zakończenie budowy Alei Wielkiej Wyspy.

Mosty nad Odrą i Oławą są kluczowe dla komunikacji z ul. Krakowską i al. Armii Krajowej w kierunku Sępolna i Biskupina. Oba mosty zostały poddane ekstremalnym obciążeniom. Na przykład, most Olimpijski utrzymał 16 ciężarówek o łącznej wadze 512 ton, a most Wilczy Kąt podda się próbom 12 ciężarówek o masie 384 ton. Projektowanie obu konstrukcji uwzględniało wymagania wojska, aby wytrzymały obciążenia czołgów, więc zakłada się, że i w tym zakresie próby wypadną celująco.

Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji zapewnia, że mosty z powodzeniem przetrwają testy obciążeniowe, a w przyszłości nie będą eksploatowane przez ciężarówki, lecz przez śmieciarki i autobusy komunikacji miejskiej. Z tego względu taka sytuacja, jaka wystąpiła podczas próby – że mostem przejedzie 16 ciężarówek jednocześnie – jest praktycznie niemożliwa w kontekście planowanej eksploatacji tych obiektów.

W jakim celu przeprowadzane są próby obciążeniowe

Testy obciążeniowe służą do sprawdzenia wpływu ciężaru na nową konstrukcję mostu. Analizuje się, jak taki obiekt się ugina, jak się przemieszcza, a także, jak ciężar oddziałuje na płyty pomostowe. Po uzyskaniu pozytywnych wyników możliwe będzie uzyskanie odpowiednich zgód i przystąpienie do odbiorów, a także wprowadzenie ewentualnych poprawek. Procedury związane z pozwoleniem na użytkowanie będą musiały być wykonane przed finalnym oddaniem mostów do użytku.

Warto zaznaczyć, że koszt inwestycji wzrósł do około 250 mln zł. Nowa trasa o długości 3,4 km prowadzi od węzła na alei Armii Krajowej, przekracza rzekę Oławę i ulicę Międzyrzecką wiaduktem, aż do skrzyżowania ul. Mickiewicza z aleją Paderewskiego.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

10 komentarzy

W liście do seniorów premier Morawiecki omówił 14. emeryturę i wsparcie, jakie zapewnia rząd PiS (i.pl)

Składowisko nielegalnych odpadów na terenie kopalni Bednary. Niezidentyfikowane substancje mogą zagrażać życiu i środowisku (gloswielkopolski.pl)