w

Składowisko nielegalnych odpadów na terenie kopalni Bednary. Niezidentyfikowane substancje mogą zagrażać życiu i środowisku (gloswielkopolski.pl)

Niezidentyfikowane odpady gromadzą się na terenie kopalni Bednary od około 6 lat, blisko granicy Puszczy Zielonki. Istnieje ryzyko migracji zanieczyszczeń do okolicznych wód podziemnych.

Faktem jest, że pożar w Przylepie, gdzie płonęły niebezpieczne substancje, podkreślił problem nielegalnych składowisk. Brak zdecydowanych działań ze strony organów ochrony środowiska spowodował dramatyczny incydent, obrazujący powiązanie zaniedbań z groźnym pożarem i zagrożeniem dla mieszkańców.

W 2017 roku zdeponowano olbrzymią ilość niezidentyfikowanych odpadów na terenie kopalni Bednary. Do tej pory nie ustalono ich rodzaju. Badanie tych odpadów wskazuje na obniżenie jakości ziemi i wód oraz realne ryzyko migracji zanieczyszczeń do wód Puszczy Zielonki, gdzie może mieć destruktywny wpływ na środowisko.

Lekceważące podejście do poważnego problemu

Marszałek Województwa Wielkopolskiego nie podjął działań zgodnych z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, co wskazuje na lekceważące podejście, które było też widoczne w przypadku pożaru w Przylepie.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zobowiązał przedsiębiorcę do niezwłocznego usunięcia odpadów ze składowiska. Posiadacz odpadów musi ponieść koszty usunięcia w wyniku wygaśnięcia zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Wezwanie do usunięcia odpadów opierało się na ustaleniach Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylił tę decyzję.

Urząd Marszałkowski oczekuje na ustalenia GIOŚ w zakresie rodzajów i ilości zdeponowanych odpadów, aby określić koszty ich usunięcia, które na obecnym etapie sprawy nie są znane.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Testy obciążeniowe nowych mostów we Wrocławiu. Na most Olimpijski wjechało aż 16 ciężarówek! (gazetawroclawska.pl)

Wędkarze wyłowili z Odry olbrzymiego suma. Podwodny potwór miał prawie 2,5 metra długości! (gs24.pl)