w

Szczecińska prokuratura złożyła wniosek do Senatu o uchylenie immunitetu marszałkowi Grodzkiemu (gs24.pl)

Prokuratura Regionalna w Szczecinie wystosowała wniosek do Senatu o zgodę na podjęcie działań karanych wobec marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego. Sprawa dotyczy śledztwa związanego z wyłudzaniem pieniędzy od pacjentów w ramach państwowej służby zdrowia, które miało miejsce w latach 2008-2019.

Na początku czerwca 2022 r. Prokuratura Regionalna w Szczecinie informowała o zatrzymaniu prezesa zarządu Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie oraz byłego prezesa tej fundacji z zarzutami m.in. prania brudnych pieniędzy.

Dochodzenie wykazało, że pacjentów wprowadzano w błąd co do konieczności wpłacenia 10 tys. zł na konto Fundacji, aby otrzymać leczenie. Tomasz Grodzki, który był wtedy dyrektorem szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie, miał być organizatorem tego mechanizmu korupcyjnego. Ponadto, miał także podawać fałszywe informacje o wpłatach i wpływie, jaki mają one na termin przyjęcia do szpitala.

W śledztwie przesłuchano licznych świadków, którzy potwierdzili żądania pieniędzy w zamian za przyspieszenie przyjęcia do szpitala. Prokuratura wykazała, że przynajmniej 2,4 mln zł trafiło na konto Fundacji. Jednakże środki te nie były wykorzystywane na leczenie pacjentów z otyłością, tylko wzbogacały fundację kosztem zadłużenia szpitala.

Marszałka Senatu obciążają wyjaśnienia dwóch lekarzy, opinie biegłych oraz dokumenty związane z rozliczeniami. Wartość przelewów na prywatne konta lekarzy i organizacje medyczne wyniosła co najmniej 895 tys. zł, z czego część trafiła na konto Tomasza Grodzkiego.

Wniosek o uchylenie immunitetu Tomasza Grodzkiego obejmuje zarzuty oszustwa, łapownictwa oraz prania brudnych pieniędzy, zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Mieszkańcy gminy Sulechów chcą zebrać 77 tys. zł na budowę studni w tanzańskiej wiosce. Brakuje jeszcze 9 tys. zł (gazetalubuska.pl)

Lublin zaprasza na charytatywne przejażdżki sportowymi superbrykami! (kurierlubelski.pl)