w

Skarb w lesie pod Szczecinem – 70 złotych monet w zardzewiałej puszce z przełomu XIX i XX wieku (gs24.pl)

Andrzej Lemański ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna odkrył 70 złotych monet z przełomu XIX i XX wieku. Znaleziska dokonano w lesie pod Szczecinem. Łączna wartość skarbu szacowana jest na ponad 120 tysięcy złotych. Odkrycie miało miejsce w ubiegłą niedzielę.

Cenne monety znalazł Łukasz Istelski, kierownik poszukiwań, który zajmuje się poszukiwaniem pozostałości z okresu II wojny światowej. W jego działaniach towarzyszyło mu kilku innych poszukiwaczy, którzy spodziewali się znaleźć ślady związane z okresem wojennym. Zamiast tego, natknęli się na złoto.

Skarb był niedbale ukryty, sugerując, że ktoś zrobił to w pośpiechu. Monety były w skorodowanej puszce metalowej, zakopanej na głębokości 20 cm. W sumie znaleziono 70 złotych monet o łącznej wadze ponad 400 gramów, w tym rosyjskie ruble oraz amerykańskie dolary o różnych nominałach, datujące się na koniec XIX i początek XX wieku. Najstarsza z monet pochodzi z 1880 roku, a najmłodsza z 1926 roku.

Nie jest pewne, kto był pierwotnym właścicielem, ale istnieje hipoteza, że mógł to być żołnierz niemiecki. O dalszych losach monet zadecyduje Starostwo Powiatu. Istelski nie ujawnił dokładnej lokalizacji znaleziska, obawiając się, że przyciągnęłoby to tłumy detektorystów.

Trzej odkrywcy ze Szczecińskiej Grupy Eksploracyjnej postanowili zgłosić swoje znalezisko, dając tym samym przykład innym poszukiwaczom. To jednak nie jest ich pierwsze znalezisko. Wcześniej znaleźli srebrne marki niemieckie w lasach pod Szczecinem.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Szpital Wojewódzki w Poznaniu wprowadził zakaz odwiedzin z powodu koronawirusa (poznan.tvp.pl)

Mieszkaniec Zielonej Góry zgubił portfel z marihuaną w środku. Zguba trafiła w ręce policji (gazetalubuska.pl)