w

Rząd przyznał dodatkowe środki na budowę Centralnie Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu (gloswielkopolski.pl)

W poniedziałek rząd przydzielił środki na budowę Centralnie Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Ten dodatkowy zastrzyk funduszy, które zwiększają finansowanie tej inwestycji, wynosi 210 mln złotych.

Faktem jest, że rozpoczęta niedawno budowa nowego szpitala przy ul. Grunwaldzkiej nie była zbyt pewnym przedsięwzięciem. W 2019 roku opracowany projekt szpitala nie uwzględniał pandemii, kryzysu energetycznego ani wojny, co spowodowało konieczność aktualizacji planów budżetowych. Jadwiga Emilewicz, posłanka PiS, podkreśliła, iż już w zeszłym roku było wiadome to, że realizacja inwestycji będzie wymagać dodatkowych środków. A kluczem do kontynuacji budowy jest brakująca suma 210 mln złotych.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał w poniedziałek uchwałę, która umożliwiła przekazanie dodatkowych funduszy. Dyrekcja szpitala zaznaczyła, że dzięki tym dodatkowym środkom budowa zostanie ukończona. Krystyna Mackiewicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, stwierdziła, że problem finansowania był priorytetowy w takich projektach.

Pierwszy etap (1A) obejmujący Szpitalny Oddział Ratunkowy powinien być ukończony do końca roku, po czym nastąpi instalacja niezbędnego sprzętu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, SOR przyjmie pierwszych pacjentów już w kwietniu.

Cała placówka będzie składać się z pięciu modułów, które pomieszczą oddziały Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego z różnych obecnych lokalizacji. Planuje się stopniowe przenoszenie oddziałów do nowego kompleksu, zaczynając od klinik o profilach zabezpieczających SOR – internistycznym i zabiegowym. Przenosiny będą odbywać się stopniowo. Z kolei w latach 2025-2026 przewiduje się przeniesienie oddziału „Długa”.

Centralnie Zintegrowany Szpital Kliniczny ma być jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie Środkowej i Wschodniej, a całkowity koszt inwestycji wyniesie 860 mln złotych.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Modernizacja wału przeciwpowodziowego przy ul. Ślęzoujście dobiega końca (gazetawroclawska.pl)

Dochodzenie w sprawie zarwanego dachu hali magazynowej w Załomiu. Co wiadomo do tej pory? (gs24.pl)