w

Dochodzenie w sprawie zarwanego dachu hali magazynowej w Załomiu. Co wiadomo do tej pory? (gs24.pl)

W wyniku zawalenia się części konstrukcji w dużej hali magazynowej w Załomiu, obiekt ten został wyłączony z użytku. Obecnie trwa dochodzenie w celu wyjaśnienia przyczyn tego zdarzenia.

Miesiąc temu oddano do użytku obszerną halę magazynową o powierzchni 42 tysięcy metrów kwadratowych, zlokalizowaną przy ul. Kablowej. Służyła ona jako centrum logistyczne. W momencie załamania konstrukcji, które miało miejsce 18 sierpnia, wewnątrz znajdowało się 144 osób. Zważywszy na ogrom zniszczeń, można uznać za szczęście, że tylko jedna osoba odniosła niewielkie obrażenia.

Przyczyny katastrofy są obecnie badane. Andrzej Loch, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim Szczecin, potwierdza, że trwa postępowanie, a hala jest obecnie wyłączona z użytkowania.

Pomimo że inspektorat budowlany nie podaje wstępnych przyczyn katastrofy, możliwe jest, że zawalenie dachu wiązało się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W momencie wypadku nad obszarem Szczecina miała miejsce silna ulewa. Świadkowie zdarzenia w Załomiu dzielili się relacjami w internecie. Jeden z nich, pan Adrian, powiedział, że podczas ulewy w ciągu 30 minut woda sięgała już po kolana, co zmusiło go do ewakuacji. Możliwe, że rynny nie wytrzymały obfitości wody, ponieważ z dachów spływała jak wodospad.

Jak poinformował mł. bryg. dr Tomasz Kubiak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, straż pożarna otrzymała zgłoszenie o zawalonym dachu o godz. 19.30, a akcja ratunkowa trwała ponad trzy godziny. Na miejscu pojawiło się wiele jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej, a także grupa poszukiwawczo-ratownicza oraz grupa operacyjna komendanta wojewódzkiego. Osoby z grupy poszukiwawczej sprawdzali, czy wewnątrz nie ma poszkodowanych.

Prokuratura prowadzi w tej sprawie odrębne dochodzenie, jednocześnie zasięgając opinii ekspertów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Nestor

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisów

Dodaj komentarz

3 komentarze

  1. Budynki liczy sie na obciazenie sniegiem i wiatrem. Nigdy na obciazenie woda. Na wode liczy sie przepustowosc odwodnienia, a jej masa jest zawsze mniejsza niz normatywne obciazenie sniegiem. Jednak awaria odwodnienia moze sie zdazyc, wiec konieczne jest projektowanie wypustow awaryjnych. Moim zdaniem ktos tutaj mocno nasadzil bledow w wykonawstwie, bo w projekcie to raczej nie ma prawa byc cos nietak…

    • Umberto C. Rotollini Zwłaszcza, że te hale są praktycznie “kopiuj-wklej” pod względem konstrukcji, bo to ten sam inwestor, który ma już tam wiele identycznych hal. Skoro zawaliła się tylko ta jedna (i w dodatku dopiero co wybudowana) to bardzo możliwe, że właśnie błędy wykonawcze są przyczyną. Tylko, gdzie był inspektro na odbiorach, że nic nie zauważył?

Rząd przyznał dodatkowe środki na budowę Centralnie Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu (gloswielkopolski.pl)

Przylep otrzymuje 43 mln zł dofinansowania na likwidację odpadów po pożarze w hali z toksycznymi substancjami (gazetalubuska.pl)