w

Rozpoczął się 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem! (zakopane.naszemiasto.pl)

Festiwal w Zakopanem zgromadził 16 zespołów folklorystycznych z różnych krajów, takich jak Turcja, Macedonia, Meksyk, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Włochy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Chorwacja, w tym także cztery z Polski: Mszalnica, Łodygowice, Piwniczna-Zdrój i Zakopane. Jest to już 54. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Rozpoczynając w niedzielę, festiwalowi towarzyszył barwny korowód wszystkich uczestniczących zespołów, który przeszedł przez ulice Zakopanego. Przy oczku wodnym oraz na skrzyżowaniu Krupówek z ulicą Kościuszki zespoły prezentowały fragment swoich umiejętności tanecznych i wokalnych, dając zaledwie zapowiedź tego, co pokażą podczas konkursowych występów.

Trwający do 24 sierpnia festiwal obejmuje codzienne koncerty konkursowe. 16 zespołów będzie rywalizować w trzech kategoriach: prezentacji autentycznego, stylizowanego i artystycznie opracowanego folkloru. Jury, złożone z ekspertów w dziedzinie etnografii i regionalizmu, będzie oceniać występy, przyznając złote, srebrne i brązowe ciupagi.

Burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula, stwierdził, że festiwal to świetna okazja do pokazania międzynarodowej rodziny góralskiej i podkreślenia tradycji. Natomiast ks. Władysław Zązel ze Związku Podhalan w Polsce zwrócił uwagę na różnorodność festiwalu, gdzie spotykają się górale z różnych zakątków świata.

Koncerty konkursowe odbywają się na festiwalowej scenie na Równi Krupowej, gdzie równocześnie trwa Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Wyniki konkursów zostaną ogłoszone podczas koncertu finałowego. Na dolnej Równi Krupowej odbywa się również kiermasz twórców ludowych i warsztaty regionalne.

Wieczorami po koncertach przygotowano zabawy ogniskowe w wiosce festiwalowej. Natomiast w środę odbędzie się koncert „Siła korzeni”, z występem wielopokoleniowego zespołu Skalni. Festiwal cieszy się honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Otwarcie nowej remizy strażackiej w Grabowie Kościerskim (dziennikbaltycki.pl)

W niedzielę odbyły się XXIII Dożynki Województwa Śląskiego w Rudniku Wielkim! (dziennikzachodni.pl)