w

Ptasia grypa u kotów. Coraz więcej potwierdzonych przypadków (gazetawroclawska.pl)

Grypa H5N1 atakuje koty, a Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach otrzymał 33 próbki od chorych kotów, w tym z Wrocławia. U 16 zwierząt potwierdzono obecność groźnego wirusa. Liczba zakażeń wzrasta. Jak zabezpieczyć domowe koty przed ptasią grypą?

Statystyki dotyczące ptasiej grypy u kotów

Do tej pory wykryto wirusa ptasiej grypy w kilkunastu próbkach pobranych od chorych kotów. Czekają na badanie kolejne próbki. Chociaż specjaliści uspokajają, że jest jeszcze za wcześnie na stwierdzenie epidemii, właściciele kotów domowych muszą być ostrożni, ponieważ koty również chorują na tę infekcję.

Według informacji przekazanych przez Głównego Inspektora Weterynarii, do Instytutu wpłynęło łącznie 33 próbki od kotów z różnych miejscowości, takich jak Gdańsk, Gdynia, Poznań, Lublin, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Mazowiecki, Bydgoszcz, Wrocław oraz okolice Zamościa, do daty 28 czerwca, godziny 15. Spośród 19 przebadanych próbek, 15 miało dodatni wynik. Wszystkie dodatnie wyniki wskazują na obecność materiału genetycznego wirusa grypy H5N1 i pochodzą z Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Lublina, Bydgoszczy oraz Poznania.

Ponadto badacze z wydziału medycyny weterynaryjnej SGGW stwierdzili dodatni wynik na obecność wirusa grypy H5N1 w jednej z przebadanych próbek. To oznacza, że w kraju potwierdzono już 16 ognisk tej choroby.

Objawy choroby

W drugiej połowie czerwca pojawiły się pierwsze doniesienia o nowej chorobie dotykającej kotów. Główne objawy obejmują:

  • Problemy z oddychaniem
  • Wzrost temperatury ciała
  • Zaburzenia neurologiczne
  • Ogólne osłabienie
  • Brak apetytu

Obserwujmy nasze kociaki!

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Nietypowy wypadek w Piastowie. Skuter zderzył się z… samolotem (i.pl)

Lew spod Zamku został odnowiony. Teraz czekają nas odbiory (kurierlubelski.pl)