w

Pomorzanie nie przychodzą na umówione wizyty u lekarza. W pierwszym półroczu przepadło 457 tys. terminów (dziennikbaltycki.pl)

Obecnie w Polsce narasta problem wydłużających się kolejek do lekarzy specjalistów. W pierwszym półroczu 2023 roku aż 457 tysięcy terminów wizyt przepadło, ponieważ pacjenci nie stawili się na wizytę u lekarza i nikogo o tym nie poinformowali. Ministerstwo Zdrowia nie planuje jednak wprowadzać kar dla takich pacjentów. Zamiast tego, szuka innych rozwiązań.

Przykładem jest pan Leszek ze Słupska, który pilnie potrzebuje konsultacji neurologicznej ze względu na swoje zaburzenia błędnika. Ten stan zdrowotny rodzi poważne konsekwencje, ponieważ pan Leszek jest kierowcą autokaru, który zasypia za kierownicą. A taka sytuacja może zagrażać życiu wielu osób. Niestety, terminy w poradniach są przesunięte nawet na rok 2025.

Władze NFZ wysyłają przypomnienia SMS do pacjentów o zbliżających się wizytach, jednak to nie zawsze wystarcza. W Pomorskim Oddziale NFZ zauważono wzrost liczby nieodwołanych wizyt, co jest szczególnie niepokojące w dziedzinach takich jak onkologia, endokrynologia, kardiologia i ortopedia. Na terenie całego kraju zanotowano 457 tys. pacjentów, którzy nie skorzystali z umówionych wizyt u tych specjalistów.

Władze zachodniopomorskiego szpitala w Słupsku zauważają, że osoby, które nie odwołują wizyt, mogą znacznie opóźnić dostęp do opieki medycznej dla innych potrzebujących. W celu rozwiązania problemu zachęcają pacjentów do pilnego odwoływania terminów w razie potrzeby.

Jak na tę chwilę nie ma żadnych kar dla pacjentów, którzy nie odwołują swoich wizyt. Jednak istnieje też ogólnopolska akcja informacyjna pod hasłem “Odwołuję, nie blokuję”. Akcja promuje także świadomość tego, że odpowiedzialność leży również po stronie systemu ochrony zdrowia, który powinien lepiej zarządzać dostępem do specjalistów. Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje wprowadzania kar dla pacjentów, ale dąży do skrócenia kolejek poprzez program koordynowanej opieki medycznej oraz zwiększanie liczby studentów na kierunkach lekarskich.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Rozpoczęła się 24. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu! (kurierlubelski.pl)

Rządowy plan zagospodarowania przestrzennego rozwoju morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego (dziennikbaltycki.pl)