w

Obchody 84. rocznicy wysiedlenia mieszkańców Gdyni w czasach drugiej wojny światowej (dziennikbaltycki.pl)

Minęły 84 lata, jednak mieszkańcy Gdyni wciąż pamiętają tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Z tego względu w rocznicę masowych wysiedleń przeprowadzonych przez niemieckich okupantów odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tych wydarzeń.

Członkowie Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, potomkowie pokrzywdzonych rodzin, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz mieszkańcy miasta oddali hołd ofiarom. Zapalili znicze i złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową na dworcu kolejowym Gdynia Główna, skąd wyruszały transporty ludności. Następnie, uroczystości przeniosły się pod Pomnik Gdynian Wysiedlonych, gdzie w przeszłości mieszkańcy oczekiwali na swoją kolej do wagonów.

Andrzej Krajniak ze Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych przypomniał, jak niemieccy najeźdźcy usunęli z miasta 80 tysięcy ludzi, bez wody i jedzenia, prowadząc ich na okrutny los. Pierwsze masowe wysiedlenia miały miejsce 12 października 1939 roku i trwały aż do listopada. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, podkreśliła, że to ważne, aby pamiętać o tej tragedii i składać hołd jej ofiarom.

Najstarsi mieszkańcy, którzy przeżyli te tragiczne wydarzenia, wspominają, że często przewożono ich w wagonach towarowych, a niektórym nie pozwolono zabrać ze sobą żadnego mienia. W jednej chwili tracili domy i cały dorobek. Jest to tragiczny rozdział historii Gdyni, który wciąż pozostaje w pamięci mieszkańców.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

W Lublinie powstanie IT Tower o wartości 100 mln zł. Kompleks będzie kształcić przyszłych informatyków (kurierlubelski.pl)

Nocny pożar w kamienicy na Wyspie Spichrzów w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)