w

MPWiK kontra Wody Polskie: Spór o taryfę wody i ścieków (kurierlubelski.pl)

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie dwukrotnie występowało do Wód Polskich o zgodę na podniesienie taryfy za dostawę wody i odbiór ścieków. W dwóch przypadkach Wody Polskie odmówiły, co skłoniło MPWiK do odwołania się do Prezesa Wód Polskich w Warszawie. Jednakże ta instancja również odrzuciła prośbę, co doprowadziło do działań MPWIK i złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, argumentując istnienie błędów w decyzji Wód Polskich.

Od prawie roku trwa spór między Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie a Wodami Polskimi w kwestii zmiany taryfy za dostawę wody i odbiór ścieków. Obecnie mieszkańcy Lublina płacą 4,20 zł za metr sześcienny wody i 5,57 zł za równą ilość ścieków, sumując to do 9,77 zł. W 2022 roku MPWiK wystąpiło z prośbą do Wód Polskich o zatwierdzenie nowych stawek: 4,61 zł za metr sześcienny wody i 6,38 zł za ścieki, co w sumie wynosiłoby 10,99 zł. Kolejne lata przewidywały spadek cen wody do 4,58 zł, a następnie wzrost do 5,28 zł. W przypadku ścieków stawki miały wynosić odpowiednio 6,38 zł, 6,50 zł i w końcu 7,33 zł. Wodów Polskich w Lublinie odrzuciły ten wniosek w lutym, a w odpowiedzi MPWiK odwołało się do Prezesa Wód Polskich w Warszawie.

Decyzja Prezesa, wydana 10 lipca, potwierdziła pierwotną decyzję, odrzucając wniosek MPWiK. MPWiK twierdzi jednak, że decyzja ta oparta jest na fałszywych przesłankach i nieprawidłowych interpretacjach faktów, co podważa jej prawidłowość. Magdalena Bożko, rzeczniczka MPWiK, dodaje, że decyzja Prezesa Wód Polskich zawiera również błędy.

Magdalena Bożko oznajmiła, że MPWiK trzykrotnie otrzymało powiadomienie od Wód Polskich o nowych terminach rozpatrzenia, a mimo to otrzymana decyzja zawiera istotne błędy, które kwestionują jej rzetelność.

W decyzji Prezesa mowa jest o rozpatrzeniu odwołania Zarządu Usług Komunalnych Sp. z.o.o. z dnia 31 stycznia 2023 r. od decyzji Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie z dnia 13 lutego 2023 r. MPWiK zauważa jednak dwa błędy: nieprawidłową datę oraz niepoprawną nazwę spółki (powinno być Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji). W rezultacie niekorzystnej decyzji Wód Polskich, MPWiK zwróciło się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, składając skargę na decyzję Prezesa Wód Polskich dnia 16 sierpnia.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Nadjeżdża 35. Ogólnopolski Rajd Honorowych Dawców Krwi PCK! Na imprezę zaprasza Lubuski Oddział PCK (gazetalubuska.pl)

Legendarny okręt ORP Kondor zyskuje nowe życie jako atrakcja turystyczna (dziennikbaltycki.pl)