w

Legendarny okręt ORP Kondor zyskuje nowe życie jako atrakcja turystyczna (dziennikbaltycki.pl)

Okręt podwodny ORP „Kondor”, pierwotnie służący w Marynarce Wojennej, został zakupiony przez przedsiębiorcę Andrzej Syldatka od Agencji Mienia Wojskowego. Okręt zostanie przetransportowany z Gdyni do Stoczni Wisła w Gdańsku. Pierwotne plany zakładają wykorzystanie nabytku jako atrakcji turystycznej, być może na gdańskiej Motławie.

Po zakupieniu przez Andrzeja Syldatka okręt cumował w centrum Gdyni, wzbudzając zainteresowanie zarówno mieszkańców, jak i turystów. Przedsiębiorca zapowiedział, że po poprawie pogody okręt o długości 47 metrów zostanie przetransportowany do Gdańska. Aktualnie przeprowadzane są prace naprawcze w Stoczni Wisła.

Najprawdopodobniej po zakończeniu napraw okręt stanie się atrakcją turystyczną. Jak na tę chwilę Andrzej Syldatk poszukuje odpowiedniego miejsca, być może w kooperacji z miastem Gdynia lub innymi inwestorami. Właściciel podkreśla, że okręt jest imponującym i unikatowym okazem.

Decyzja o udostępnieniu okrętu do zwiedzania jest już pewna, ale lokalizacja nie została jeszcze ustalona. Gdańsk jest brany pod uwagę jako atrakcyjniejsze miejsce od Gdyni ze względu na większy ruch turystyczny. Natomiast Motława, gdzie znajduje się również statek-muzeum „Sołdek”, jest tutaj jedną z możliwych lokalizacji.

ORP „Kondor” został zbudowany w 1964 roku w Niemczech, a potem przekazany polskiej Marynarce Wojennej przez Norwegię. „Kondor” brał udział w różnych operacjach i ćwiczeniach. Charakteryzuje się długością 47 metrów, szerokością 5 metrów oraz wypornością nawodną i podwodną wynoszącą odpowiednio 520 i 572 tony.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

MPWiK kontra Wody Polskie: Spór o taryfę wody i ścieków (kurierlubelski.pl)

Potrącenie rowerzysty w gdańskiej dzielnicy Siedlce. Poszkodowany trafił do szpitala (dziennikbaltycki.pl)