w

Maleje frekwencja na lekcjach religii w szkołach. Szczecin dopłaci 5 mln zł do tych zajęć (www.tokfm.pl)

Okazuje się, że w Szczecinie tylko 10 proc. uczniów szkoły ponadpodstawowej uczęszcza na lekcje religii, natomiast w podstawówkach jest to połowa uczniów. Jednak pomimo tego miasto postanowiło przeznaczyć około 5 mln złotych z własnego budżetu na te zajęcia w bieżącym roku szkolnym.

Według danych Urzędu Miasta w Szczecinie, liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii systematycznie maleje. Zastępczyni prezydenta Szczecina, Lidia Rogaś, zauważa spadek o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, gdzie tylko co dziesiąty uczeń ponadpodstawowy i ponad 60 proc. uczniów szkół podstawowych uczestniczyło w tych zajęciach.

Okazuje się, że w bieżącym roku szkolnym tylko 43 proc. wszystkich uczniów uczęszcza na lekcje religii. A im wyższe klasy, tym mniejsze zainteresowanie tym przedmiotem.

Rogaś zauważa, że organizacja zajęć z religii staje się wyzwaniem dla dyrektorów, którzy starają się łączyć klasy i ustalać harmonogram zajęć. W niektórych przypadkach, gdy zgłasza się tylko kilku uczniów z różnych klas, odbywają się wspólne lekcje.

Większość uczniów, która nie uczęszcza na lekcje religii, nie bierze też udziału w zajęciach z etyki. Popularność tego przedmiotu rośnie bardzo powoli, obejmując ponad 3 proc. uczniów w podstawówkach i ponad 1 proc. w szkołach ponadpodstawowych w Szczecinie.

Koszty organizacji lekcji religii w publicznych placówkach edukacyjnych Szczecina w bieżącym roku szkolnym wyniosą prawie 14 mln złotych. W tej kwocie uwzględnione są także wynagrodzenia nauczycieli, z których większość powinna być pokryta przez rządową subwencję oświatową. Jednakże zgodnie z obliczeniami Lidii Rogaś, subwencja ta pokrywa jedynie 64 proc. kosztów lekcji religii, zmuszając miasto do dodatkowego wkładu w wysokości prawie 5 mln złotych.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

31 komentarzy

  1. Tylko po co do tego doplacac, skoro jest mniejsze zapotrzebowanie na ten przedmiot? 🤔😆
    Pamietam jak ja bylam w liceum, z dnia na dzien trzeba bylo byc przygotowanym z wielu przedmiotow na raz. Ciagle sprawdziany i prace klasowe. Do tego jeszcze lektury. W porownaniu z wczesniejszymi szkolami, bylo to dla mnie bardzo duzo. Wtedy wlasnie wypisalam sie z religii, bo od poczatku liceum moglam to zrobic sama bez zgody rodzica ☝🏻 nie wspominajac o tym, ze religia powinna odbywac sie poza szkolą, tak jak kiedys

Poznań zapłaci 10 mln zł odszkodowania deweloperowi z powodu błędu urzędnika (gloswielkopolski.pl)

19-latek wjechał BMW w 15-latkę idącą poboczem w Zielonej Górze. Wcześniej dostał mandat za drift na rondzie (poscigi.pl)