w

Katowice wdrażają Inteligentny System Transportowy. Płynne sterowanie ruchem dzięki tablicom i bramownicom (katowice.naszemiasto.pl)

W Katowicach miasto zainstalowało czarne tablice nad wieloma ulicami jako część Inteligentnego Systemu Transportowego. Montaż tego systemu jest niezbędny dla płynności ruchu, działania komunikacji miejskiej oraz zarządzania kolizjami na głównych arteriach.

Inteligentny System Transportowy (ITS) w Katowicach składa się z bramownic i tablic zmiennej treści. Tablice te umożliwiają kontrolowanie ruchu, wprowadzanie ograniczeń prędkości, a także kierowanie ruchem na objazdy w razie potrzeby. Część z nich jest już zamontowana, a kierowcy zauważają zmiany na ulicach miasta.

Nad drogą ekspresową S86 w Katowicach znajduje się szczególna tablica, która jest częścią ITS o wartości 89 milionów złotych. System ten będzie zarządzał ruchem drogowym w mieście, pomagając w płynności ruchu i informując o zatorach. Montowane są również tablice zmiennej treści.

ITS obejmie ponad 100 skrzyżowań na terenie Katowic

ITS będzie działać na 112 skrzyżowaniach w Katowicach, sterując sygnalizacją świetlną, informując o zatorach i dając priorytet komunikacji publicznej, zwłaszcza tramwajom. Co więcej, system inteligentnego parkowania obejmie miejsca w strefie płatnego parkowania, a informacje o dostępności miejsc będą wyświetlane na tablicach TIP oraz platformie komunikacyjnej.

Aplikacja SPRINT/SCATS będzie odpowiadać za sterowanie ruchem drogowym w czasie rzeczywistym, na podstawie danych z detektorów. System ten będzie zintegrowany z innymi systemami zarządzania ruchem, zapewniając priorytet komunikacji publicznej i umożliwiając przekazywanie informacji o ruchu między miastami.

Firmą odpowiedzialną za projekt i wdrożenie ITS jest Sprint z Olsztyna. System jest dofinansowany ze środków unijnych w kwocie ponad 67 mln złotych. Podobne systemy już działają w innych miastach, takich jak Tychy czy Gliwice.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Krytyczny stan chodników w Krakowie. Kiwające się płyty przy ul. Westerplatte (gazetakrakowska.pl)

Śmiertelny upadek z wysokości w Tatrach Słowackich. Nie żyje polski wspinacz, Jan Świder (zakopane.naszemiasto.pl)