w

Grupa protestujących pod więzieniem w Krzywańcu domaga się sprawiedliwości dla Michała Wojtunia z Gubina (zielonagora.naszemiasto.pl)

Grupa osób zgromadziła się w niedzielę pod zakładem karnym w Krzywańcu, domagając się sprawiedliwości dla zmarłego Michała Wojtunia z Gubina. Młody mężczyzna zachorował i zmarł w więzieniu. Jego bliscy twierdzą, że w zakładzie karnym do zaniedbań. Domagają się również lepszego traktowania innych osadzonych.

Michał Wojtuń, 26-letni mieszkaniec Gubina, wcześniej pokonał nowotwór węzłów chłonnych. Udzielał się również w działaniach charytatywnych. Jednakże z powodu błędów, jakie niestety popełnił na swojej drodze, trafił do więzienia w Krzywańcu. Przebywając w zakładzie karnym, uznawany był za pracowitego więźnia z dobrym zachowaniem.

Jednak pod koniec maja 2022 roku Michał zaczął gwałtownie podupadać na zdrowiu. Doskwierały mu silne bóle głowy, a jego stan stopniowo się pogarszał. Mimo próśb o pomoc z czasem stracił kontakt z rzeczywistością, a jego kondycja zdrowotna była dramatyczna.

Kiedy bliscy próbowali wezwać karetkę dla Michała, okazało się, że już go zabrano do szpitala. Tam był podłączony do respiratora, jednak już nigdy się nie wybudził. Zmarł 28 października 2022 roku. Obecnie rodzina oskarża pracowników zakładu karnego o błędy i zaniedbania.

Sprzeczne opinie współwięźnia Michała i Służby Więziennej

Służba Więzienna nie udziela informacji o osobach pozbawionych wolności bez ich zgody, ale zapewnia, że osadzeni mają zapewniony bezpłatny dostęp do świadczeń medycznych, w tym konsultacji specjalistów.

Sprawa Michała Wojtunia jest obecnie badana przez prokuraturę i biegłych lekarzy. Bliscy zmarłego nieustannie apelują o sprawiedliwość, organizując protesty i starając się zmienić przepisy dotyczące traktowania więźniów.

Wśród uczestników protestu był także Przemysław Kaźmierczak, współosadzony Michała, który wyszedł na wolność. Opowiada o tragicznych warunkach panujących w więzieniu, gdzie chorujący osadzeni często nie otrzymują właściwej opieki medycznej.

Protestujący wybrali dzień, w którym odbywały się widzenia w zakładzie karnym, aby zwrócić uwagę na problem. Przyszły rok powinien przynieść rozwinięcie sprawy w prokuraturze w Zielonej Górze. A jak na tę chwilę trwa zbieranie opinii biegłych lekarzy.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Policjant w Czaplinku uratował 2,5-letnie dziecko. Malec zakrztusił się lizakiem (gs24.pl)

Lublin zaprasza na 14. edycję festiwalu Meeting of Styles! Do akcji wkroczą najbardziej utalentowani grafficiarze (kurierlubelski.pl)