w

Ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła” wypływa z portu w Ijmuiden na Morze Północne (dziennikbaltycki.pl)

Współczesna ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła” planuje wkrótce wyruszyć w morze. Wcześniej została opóźniona z powodu trudnych warunków atmosferycznych na Morzu Północnym.

W niedzielę, 20 sierpnia, zespół „Santi Odnaleźć Orła” rozpoczął podróż do Holandii, a dzisiaj z portu w Ijmuiden mają zamiar wyruszyć na morze. Na pokładzie jednostki badawczej znajdują się kluczowe osoby, takie jak Tomasz Stachura (szef projektu), nurek oraz hydrografowie: Benedykt Hac, Karol Jacob, Michał Niemkiewicz, Marek Cacaj (nurek, fotograf, filmowiec) oraz Piotr Michalik (badacz historii ORP „Orzeł”). Stanowią oni tegoroczną ekipę poszukiwawczą w projekcie „Santi Odnaleźć Orła”.

Przez wiele lat ekspedycje „Santi Odnaleźć Orła” przeszukują dno Morza Północnego, poszukując pozostałości słynnego polskiego okrętu, który zaginął w 1940 roku. Pierwotnie ta dziesiąta wyprawa miała rozpocząć się w sierpniu, jednak wszystko zepsuła burzliwa pogoda. W przeszłości ekspedycje przyczyniły się do odkrycia wielu wraków, lecz „Orzeł” nadal pozostaje nieodkryty.

ORP „Orzeł”, jeden z nowoczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej przed wojną, zaginął bez śladu na Morzu Północnym w 1940 roku. Na pokładzie było ponad 60 osób, a zagłada okrętu stanowi jedną z największych zagadek wojny na Morzu Północnym.

Uczestnicy ekspedycji mają zamiar zweryfikować nową hipotezę dotyczącą losów „Orła”. Skupią się na obszarze, który znajduje się na północny wschód od wcześniejszych poszukiwań, blisko niemieckich pól minowych. Wybór tego obszaru oparto na trasach alianckich okrętów podwodnych.

Ekipa jest zdania, że brak raportów z „Orła” wskazuje na wydarzenia na wczesnym etapie patrolu. Planują zbadać zarówno bardziej, jak i mniej prawdopodobne teorie, aby zakończyć projekt sukcesem. Prace będą prowadzone na pokładzie MV Tonijn, zespół będzie korzystał z zaawansowanej aparatury do lokalizacji wraku, a nurkowie przeprowadzą bliższe oględziny znaleziska.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Epidemia nielegalnych maszyn hazardowych na Pomorzu: Setki automatów zabezpieczonych przez funkcjonariuszy KAS (dziennikbaltycki.pl)

Młody niedźwiedź przegonił grupę turystów w Dolinie Jaworzynki (zakopane.naszemiasto.pl)