w

Dr Tomasz Słupik: Przejęcie TVP przez nowy rząd jest niezgodne z prawem, ale nie do końca (www.slazag.pl)

Zdaniem Tomasza Słupika, politologa z Uniwersytetu Śląskiego, zmiany w Telewizji Polskiej będą miały swoje konsekwencje. Dr dodaje, że spór dotyczący przejęcia mediów publicznych przez rządzącą koalicję budzi wątpliwości w kwestii postępowania zgodnie z prawem.

Dr Tomasz Słupik wypowiedział się na temat sytuacji w TVP, zaznaczając, że plany dotyczące zmian w mediach publicznych pojawiły się z powodu wykorzystywania ich jako narzędzia propagandowego dla partii rządzącej. Według niego media te nie były niezależne, lecz działały jako narzędzie propagandowe – łamały standardy obiektywności i etyki dziennikarskiej.

Jednakże, jak twierdzi, obecne działania dotyczące przejęcia TVP budzą wątpliwości co do zgodności z prawem. A to dlatego, że pominięto rolę Rady Mediów Narodowych, która upoważniona jest do odwoływania i nominowania szefów mediów publicznych. Choć formalnie działania te mogą łamać prawo, interpretuje się je inaczej w kontekście prawa handlowego, co pozwala ministrowi na zmiany zarządu i rady.

Słupikowi zadano też pytanie związane z usprawiedliwieniem metod, jakich użyto podczas środowego „sprzątania” TVP. Politolog odpowiedział, że patrząc czysto politycznie, taka interwencja mogła wynikać z przekroczenia granic, jakiego TVP Info dopuściło się po wyborach. Mogło to skłonić rządzących do podjęcia takich decyzji. Jak dodaje, politycy często działają na zasadzie faktów dokonanych, co może usprawiedliwiać ich czyny.

Zapowiedzi Koalicji o zmianach w praworządności budzą wiele wątpliwości, ponieważ rodzi się tutaj konflikt w kontekście postanowień, jakie zostaną podjęte po przejęciu TVP. Tomasz Słupik ma nadzieję, że dojdzie do uporządkowania mediów publicznych, ale też wskazuje na trudności wynikające z procesu legislacyjnego, który mógłby zostać zawetowany przez prezydenta Dudę.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

3 komentarze

  1. Nie jestem doktorem, ale wiem, że Kodeks spółek handlowych jest stosowany tylko wtedy gdy nie ma na to innych przepisów, a gdy jest Ustawa co do powoływanie i odwoływania zarządów spółek takich jak TVP, POLSKIE RADIO I PAP, to ona jest ważniejsza i kodeksu tu nie można stosować !

Urzędnicy zastanawiają się, czy sytuacja w TVP wpłynie na imprezę sylwestrową w Zakopanem (zakopane.naszemiasto.pl)

Nowoczesny śmigłowiec Bell dołączył do krakowskiej policji. Szykuje się koniec nielegalnych wyścigów (motoryzacja.interia.pl)