w

DB Port Szczecin wznosi nową suwnicę o wysokości 70 metrów i wadze 1200 ton (gs24.pl)

W lipcu zakończono montaż nowej suwnicy w szczecińskim porcie, która kosztowała 40 mln zł. Jest to suwnica elektryczna, zakupiona od firmy Liebherr z Irlandii i częściowo dofinansowana z dotacji unijnych. Plany zakładają, że urządzenie będzie gotowe do akcji najpóźniej w grudniu br.

Monika Żaboklicka z DB Port Szczecin poinformowała, że koszt zakupu i montażu suwnicy elektrycznej wyniósł 40 mln zł, z czego połowę pokryły dotacje z Programu Infrastruktura i Środowisko Unii Europejskiej. Nowa suwnica stanowi część większego projektu, który umożliwi obsługę większych statków po dokonaniu pogłębienia toru wodnego i dostosowaniu nabrzeży.

Po złożeniu suwnica będzie miała 70 metrów wysokości, a jej waga wyniesie 1200 ton. Zasięg tego stalowego giganta sięgać będzie 48 metrów nad wodą, umożliwiając obsługę statków z co najmniej 16 rzędami kontenerów. Ponadto, spreader pozwoli na równoczesne przenoszenie dwóch kontenerów 20′ o łącznej wadze 65 ton lub ładunku ciężkiego o wadze 75 ton, który będzie podczepiony na haku.

Suwnica będzie zasilana kablem o długości 300 metrów

Monika Żaboklicka dodaje, że z myślą o ochronie środowiska zdecydowano się właśnie na zakup suwnicy elektrycznej, zasilanej kablem o długości 300 metrów. Takie rozwiązanie umożliwi swobodne przemieszczanie się urządzenia na całej długości Nabrzeża Fińskiego oraz na budowanym obecnie Nabrzeżu Norweskim.

Suwnica będzie wyposażona w kamery CCTV zarówno na spreaderze, jak i w kabinie, co umożliwi operatorowi wygodne obserwowanie otoczenia na ekranie. Montaż nowej suwnicy planowany jest do października, po czym nastąpi odbiór techniczny oraz szkolenie operatorów.

Oddanie suwnicy do użytku planowane jest na grudzień bieżącego roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Sanepid przestrzega przed spożywaniem warzyw i owoców z ogródków w pobliżu spalonej hali w Przylepie (gazetalubuska.pl)

Spór o zamkniętą pracownię krawiectwa w Poznaniu. ZKZL wymaga od właścicielki spłaty za okresy po zakończeniu działalności (gloswielkopolski.pl)