w

Zarzuty korupcyjne dla byłej wiceprezydent Krakowa i urzędniczek. Prokuratura przeprowadziła ponad 60 przesłuchań (gazetakrakowska.pl)

W ostatnim czasie Prokuratura Regionalna w Krakowie przeprowadziła ponad 60 przesłuchań w sprawie korupcyjnej, związaną m.in. z byłą wiceprezydent Krakowa Elżbietą K. Od ponad roku prowadzone jest śledztwo w siedmiu różnych wątkach, ale zarzuty nie zostały jeszcze przedstawione żadnej z osób ani nie skierowano aktu oskarżenia. Na obecnym etapie śledztwa nie doszło do rozszerzenia grona podejrzanych ani do dodatkowych zarzutów.

Sprawa sięga września 2021 r., kiedy Centralne Biuro Antykorupcyjne wraz z policją zatrzymało pięć osób. Wśród nich była wiceprezydent Elżbieta K. i była dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Janina P. Zarzuty prokuratorskie były poważne, co spowodowało przeniesienie sprawy z Prokuratury Okręgowej do Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Jak podali śledczy, Elżbieta K. miała namawiać miejskich urzędników do traktowania podmiotów w sposób preferencyjny. Podmioty te były reprezentowane przez spółkę prywatną. Zarzuty obejmują czas po zakończeniu jej funkcji wiceprezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta. Śledczy oskarżają ją również o obietnicę korzyści majątkowej i osobistej dla dyrektora Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Rafała K., w zamian za zatrudnienie na kierowniczym stanowisku w innym podmiocie.

W tej sprawie zarzuty dotyczą również Bożeny K., byłej dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, a także wspomnianej już Janiny P. Obydwie kobiety mają zarzuty niedopełnienia obowiązków, które miały doprowadzić do korzyści majątkowej dla byłej wiceprezydent.

Niektórzy podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, podczas gdy Janina P. odmówiła złożenia wyjaśnień. Sprawa jest nadal w toku, a śledztwo liczy aż 150 tomów, świadcząc o złożoności i wieloaspektowości.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

Odnowienie współpracy śląskiej Policji i Chorągwi ZHP na rzecz bezpieczeństwa i profilaktyki (dziennikzachodni.pl)

Apel radnego o przeniesienie dzikich zwierząt z obszaru budowy nowej linii tramwajowej. Prezydent Krakowa jest innego zdania (gazetakrakowska.pl)