w

Studenci z Małopolski odnoszą sukcesy w eksploracji kosmosu (gazetakrakowska.pl)

Polacy nie dotarli jeszcze na Księżyc, ale to wcale nie znaczy, że nie odnoszą sukcesów w eksploracji kosmosu. Ostatnio Akademia Tarnowska przeprowadziła swoją pierwszą misję radiosondy stratosferycznej. Balon z ładunkiem dotarł aż do granicy kosmosu. Z kolei studenci z Krakowa budują łaziki marsjańskie, badają możliwość uprawy roślin na Marsie i odkrywają nowe rezerwuary wody w Układzie Słonecznym.

W projekcie uczestniczyło kilkunastu studentów różnych kierunków z Akademii Tarnowskiej. Ich misja polegała na wysłaniu radiosondy do stratosfery, warstwy graniczącej z kosmosem. Dr inż. Robert Wielgat z uczelni podkreśla, że to ważny krok dla instytucji. Balon osiągnął 34,5 km, rejestrując dane meteorologiczne i wykonując zdjęcia z kamery. Informacje te będą podstawą dalszych badań.

Jednak nie jest to pierwszy raz, gdy Polacy dążą do podboju kosmosu. Przykładowo, zespół AGH Space Systems z Krakowa osiąga sukcesy w międzynarodowych zawodach z łazikami kosmicznymi. Grupa studentów zyskała uznanie zwłaszcza w zawodach Rover Challenge. W zawodach walczyło 17 zespołów z całego świata, symulując wyzwania kolonizacji innych planet.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie badał możliwość uprawy roślin na Marsie, korzystając z symulantu regolitu marsjańskiego. Natomiast młodzi naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymali finansowanie na projekt teleskopu kosmicznego HYADES, który ma badać wodór i deuter w Układzie Słonecznym. Ich celem jest zrozumienie pochodzenia wody na Ziemi oraz poszukiwanie nowych źródeł wody w Układzie Słonecznym.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Zatrzymano dostawczaka przewożącego 18 nielegalnych imigrantów w Katowicach (dziennikzachodni.pl)

Minister Maląg wypowiada się na temat stabilności rynku pracy i działań rządu (i.pl)