w

Lubelscy funkcjonariusze ABW rozbili rosyjską grupę szpiegowską (kurierlubelski.pl)

W Sądzie Okręgowym w Lublinie pojawił się akt oskarżenia dotyczący kilkunastu obcokrajowców. Zatrzymane osoby podejrzane są o prowadzenie działań zarówno wywiadowczych, jak i propagandowych przeciwko Polsce.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował oskarżenie przeciwko 16 osobom – członkom szpiegowskiej siatki operującej na rzecz Rosji. Śledztwo prowadziła ABW.

Grupa funkcjonowała od stycznia do marca br. na terenie różnych miejscowości w Polsce, m.in. w Rzeszowie, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Chełmie i Warszawie. Cudzoziemcy zza wschodniej granicy angażowali się w działania wywiadowcze i propagandowe, a do tego przygotowywali akty dywersji na rzecz rosyjskiego wywiadu. Ich aktywności obejmowały rozpoznanie infrastruktury krytycznej, takiej jak obiekty wojskowe i porty morskie, informując regularnie swoich zleceniodawców w zamian za wynagrodzenie.

W sprawie zatrzymano 15 osób, które następnie zostały aresztowane. Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, podkreśla, że oskarżeni przyznali się do winy. Dodaje też, że Rosja od dłuższego czasu szukała sposobów na destabilizację infrastruktury kolejowej w Polsce. Działania polskich służb dowodzą, że kraj ten stał się atrakcyjnym celem dla rosyjskich i białoruskich służb specjalnych.

Minister Żaryn zaznacza, że Rosja, Białoruś i inne wrogie kraje prawdopodobnie będą kontynuować te działania.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Podróbki leków na odchudzanie i potencję nie dotrą do Szczecina. Towar z Zielonej Góry trafił w ręce celników (szczecin.se.pl)

Zakończono poszukiwania zaginionego marynarza na Morzu Bałtyckim. Działania nie przyniosły rezultatów (dziennikbaltycki.pl)