w

Dni Twierdzy Poznań: Fort III znika z trasy zwiedzania. Powodem konflikt między PTPF a ZOO w Poznaniu (gloswielkopolski.pl)

W nadchodzący weekend, 26 i 27 sierpnia, odbędą się jedenaste Dni Twierdzy Poznań. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mogli korzystać z prawie 30 zaplanowanych atrakcji do zwiedzania. Aczkolwiek nie będzie to chyba możliwe w przypadku Fortu III, ponieważ z powodu tej kwestii wybuchł konflikt między ZOO w Poznaniu a Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Fortyfikacji.

Organizatorzy Dni Twierdzy Poznań, które odbywają się już od ponad dziesięciu lat, przekonują, że forty, schrony i zabytki są nie tylko atrakcjami dla pasjonatów, ale też dla całych rodzin. Impreza organizowana przez oddanych miłośników w historycznych strojach umożliwia oprowadzanie gości po mało znanych miejscach. W tej edycji zaplanowano zwiedzanie wielu fortów i unikalnych miejsc, takich jak Schron J2VIa, a także nocny spacer w okolicach dworca Poznań Główny.

Niestety obchodom Dni Twierdzy Poznań towarzyszy też pewien problem, który związany jest z Fortem III. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji przeprasza za niemożliwość zwiedzania obiektu. Wszystko przez konflikt, który wynikł z tego, że Dyrekcja ZOO włamała się na ten obszar i umieściła własne kłódki. Z tego względu, pomimo oficjalnej pozycji na liście obiektów do zwiedzania, trasa oprowadzająca po Forcie III pozostanie zamknięta.

Warto też zaznaczyć, że Fort Va i Fort VI przedstawiają repliki działek rewolwerowych. Z kolei Fort VI oferuje żołędziową kawę w kawiarni z czasów okupacji, a Fort Ia na Starołęce upamiętnia powstanie styczniowe. Jest również Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, które jeszcze bardziej pogłębia wiedzę na ten temat. Natomiast w sobotę (26 sierpnia) odbędzie się spotkanie autorskie z Jarosławem Bączykiem.

Ostatni weekend sierpnia umożliwi zwiedzającym podziwianie zabytków militarnych z różnych okresów, w tym przeciwatomowy schron dla władz miasta. Program zawiera 28 pozycji i otwarty jest na dobrowolne datki na opiekę zabytków fortyfikacji Poznania.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Zakończono wymianę ciepłociągu pod ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu (gazetawroclawska.pl)

W Szczecinie odbyło się spotkanie PiS, na którym omawiano bezrobocie w Polsce (gs24.pl)