w

Archeolodzy znaleźli średniowieczny artefakt miłosny podczas remontu Żurawia w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)

Podczas remontu Żurawia w Gdańsku odkryto niezwykły artefakt miłosny z czasów średniowiecza. Na znalezisko natrafiono tuż przed Walentynkami. Jak podają archeolodzy, artefaktem okazała się cynowa turkawka z napisem łacińskim „OMOR VINCIT OMNIA”, czyli „Miłość zwycięża wszystko”.

Podczas prac archeologicznych na terenie Żurawia odkryto plakietkę miłosną w formie cynowej turkawki. Symboliczne znalezisko zachwyca naukowców, ponieważ stanowi element będący uzupełnieniem historii miłosnej Gdańska. Dr Robert Domżał z Narodowego Muzeum Morskiego podkreśla, że moda na takie ozdoby przywędrowała do miasta z Europy Zachodniej.

Turkawka nawiązuje do tradycji kulturowych, gdzie symbolizuje wierność i wieczną miłość. Anna Rembisz-Lubiejewska z NMM wyjaśnia, że lojalność tych ptaków względem partnera czyni je idealnym symbolem tego uczucia.

Oprócz plakietki, podczas prac remontowych na Żurawiu odkryto także inne ciekawe znaleziska, takie jak kamień wysokiej wody z 1651 roku oraz egzemplarz „Dziennika Bałtyckiego” sprzed 1961 roku. Oba te artefakty są cennym dodatkiem do historii miasta, przywołując wydarzenia z odległej przeszłości.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Oszpecała kilkuletnią córkę toksyczną substancją i organizowała zbiórki na jej leczenie (www.rmf24.pl)

Prokurator umorzył śledztwo ws. śmiertelnego wypadku motocyklisty w Gdyni (dziennikbaltycki.pl)