w

21. Dzień Misia, Miodu i Bartników w Poroninie! Koronacja Podhalańskiej Królowej Miodu 2023 (zakopane.naszemiasto.pl)

W Poroninie świętowano 21. Dzień Misia, Miodu i Bartników, podczas którego wyłoniono nową królową miodu. Tytuł królowej zdobyła Natalia Oprzędek z Białki Tatrzańskiej, wykazując się wiedzą pszczelarską oraz praktycznymi umiejętnościami związanymi z pszczołami.

W tegorocznej edycji Dnia Misia, Miodu i Bartników głównym wydarzeniem były wybory królowej miodu. Impreza, która w tym roku obchodziła swoją 21. edycję, nawiązywała do góralskich tradycji pszczelarskich. Stoiska prezentujące miody z podtatrzańskich pasiek zachęcały do degustacji i zakupu różnorodnych produktów na bazie miodu, takich jak kosmetyki czy świece.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Marii Magdaleny w Poroninie, dedykowaną pszczelarzom. Następnie świętowanie przeniosło się na teren Gminnego Ośrodka Kultury. Do konkursu o miano Podhalańskiej Królowej Miodu stanęły cztery kandydatki. Wśród zadań konkursowych znalazły się atrakcje jak rozpoznawanie miodów, umiejętność pracy z ramkami i prezentacje strojów góralskich.

Umiejętności kandydatek oceniali jurorzy, którzy składali się m.in. z przedstawicieli Rady Gminy Poronin, Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy i komisji kultury. W rezultacie zaciętej rywalizacji tytuł Podhalańskiej Królowej Miodu 2023 zdobyła Natalia Oprzędek z Białki Tatrzańskiej. Drugie i trzecie miejsce przypadło Małgorzacie Wyrtel z Zubrzycy Dolnej i Małgorzacie Sieczka z Białego Dunajca. Natomiast Magdalena Dziubas z Małego Cichego została Damą Dworu.

Z racji tego, że w klasyfikacji łącznej pojawiła się taka sama liczba punktów, wynik rozstrzygnięto, biorąc pod uwagę miejsce zajęte w rozpoznawaniu miodów. Tym sposobem wybór padł na Natalię Oprzędek, którą koronowała ubiegłoroczna królowa Magdalena Stawczyk z Leśnicy. Małgorzatę Wyrtel i Małgorzatę Sieczka zaprezentowano jako wicekrólowe, a Magdalenę Dziubas jako najmłodszą kandydatkę.

Podczas Dnia Misia, Miodu i Bartników ogłoszono także zwycięzcę konkursu na „najsmaczniejszy miód”, którym okazał się miód Józefa Bobka z Odrowąża.

Co więcej, na scenie plenerowej zabawę gościom umilali Kabaret Truteń i koncert Gronickich, a także artystyczne życzenia jubileuszowe.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Potrącenie rowerzysty w gdańskiej dzielnicy Siedlce. Poszkodowany trafił do szpitala (dziennikbaltycki.pl)

Kąpielisko w Dolinie Trzech Stawów doskonałym miejscem na relaks dla mieszkańców i turystów (dziennikzachodni.pl)