w

ZUS w Zielonej Górze wypłaca stulatkom świadczenia honorowe w wysokości 5,5 tys. zł (gazetalubuska.pl)

Zgodnie z informacją przekazaną przez rzeczniczkę lubuskiego ZUS, osoby, które osiągnęły wiek stu lat, otrzymują miesięcznie ponad 5,5 tys. zł brutto. W naszym kraju żyje blisko 2,7 tys. stulatków, którzy korzystają z tego honorowego świadczenia. Natomiast jednostki ZUS w Lubuskiem wypłacają to świadczenie aż 84 osobom, przeważnie kobietom.

Jak podaje rzeczniczka Agata Muchowska, najstarsza emerytka w regionie, pobierająca świadczenie za osiągnięcie tak szlachetnego wieku, pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego. Gorzowianka urodziła się w 1918 roku, a w maju obchodziła swoje 105. urodziny. Dodała też, że oddziały ZUS w Zielonej Górze wypłacają 50 takich świadczeń, a w Gorzowie Wielkopolskim wypłacają 34.

Świadczenie honorowe przyznawane jest automatycznie osobom, które przekroczyły sto lat, nawet jeśli nie miały wcześniej emerytury ani renty z powodu braku zatrudnienia. Jednak konieczne jest złożenie wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Wysokość świadczenia dla stulatków wynosi 5 540,25 zł brutto, co odpowiada przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu pomniejszonemu o składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Od 2007 roku liczba osób otrzymujących to świadczenie z powodu osiągnięcia wieku stu lat zwiększyła się niemal dwukrotnie. Prognozy analityków wskazują, że liczba ta będzie nadal rosła, osiągając ponad 9,5 tys. stulatków w Polsce do roku 2035.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Metodą „na bank” oszukali wielu mieszkańców powiatu polickiego (gs24.pl)

Niesamowite odkrycie pod dawnym dworcem PKS w Chełmie. Prace budowlane odsłoniły liczne groby (kurierlubelski.pl)