w

Czarnobyl to już 37 lat od tragedii (zielonagora.naszemiasto.pl)

26 kwietnia 1986 roku doszło do jednej z największych katastrof jądrowych w historii – awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu, na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego (obecnie Ukraina). Wybuch w reaktorze nr 4 spowodował uwolnienie ogromnych ilości materiału radioaktywnego, które rozprzestrzeniły się na duże obszary Europy. W tamtym czasie Związek Radziecki usiłował ukryć skalę katastrofy przed światem. Informacje o awarii zostały podane do wiadomości publicznej dopiero 28 kwietnia, kiedy to Szwecja wykryła podwyższony poziom promieniowania na swoim terytorium i zażądała wyjaśnień. W międzyczasie mieszkańcy okolicznych terenów, nieświadomi zagrożenia, byli narażeni na długotrwałe narażenie na promieniowanie.

Skala tragedii

W wyniku wybuchu ewakuowano około 116 000 osób z miasta Prypeć i okolicznych wsi, a później kolejnych 230 000 ludzi z terenów Białorusi, Rosji i Ukrainy. Strefa wykluczenia o promieniu 30 km została utworzona wokół elektrowni, a do dziś pozostaje zamknięta dla ludności. Skutki katastrofy w Czarnobylu są odczuwalne do dziś. Wiele osób ucierpiało na skutek promieniowania, z raportów wynika, że tysiące z nich zmarło lub doświadczyło poważnych problemów zdrowotnych. Wpływ katastrofy na środowisko jest także znaczący – zanieczyszczenie radioaktywne przyczyniło się do skażenia gleby, wód i powietrza. Tragiczne wydarzenia w Czarnobylu stały się punktem zwrotnym w podejściu do energetyki jądrowej. Od tamtej pory, bezpieczeństwo reaktorów jądrowych oraz polityka energetyczna są poddawane rygorystycznym kontrolom, a katastrofa stała się przestrogą dla całego świata o potencjalnych zagrożeniach związanych z energią jądrową.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Prokurator z Malborka jechał po pijanemu (dziennikbaltycki.pl)

Policja zatrzymała mężczyzn na gorącym uczynku (kurierlubelski.pl)