w

Ekolodzy chcą strefy ochrony dla sokoła wędrownego na Nosalu, zamiast budowy nowej stacji narciarskiej (zakopane.naszemiasto.pl)

Na Nosalu planowana jest budowa nowej stacji narciarskiej, jednak pomysł ten nie podoba się ekologom. W związku z tym domagają się oni od Tatrzańskiego Parku Narodowego, aby utworzył strefę ochrony sokoła wędrownego, którego gniazda znajdują się w okolicach Nosala w Zakopanem.

Wniosek o utworzenie strefy ochrony złożyła Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, argumentując, że inwestycja mogłaby zaszkodzić przyrodzie i gatunkom chronionym, takim jak sokół wędrowny.

Radosław Ślusarczyk z Pracowni podkreśla, że planowana inwestycja stwarza zagrożenie dla siedlisk wielu gatunków ptaków chronionych, w tym sokoła wędrownego i orła przedniego. Jest również zagrożeniem dla 10 gatunków nietoperzy. Ponadto, omawiany obszar to także bardzo istotne miejsce dla wilków, rysi i niedźwiedzi.

Należy zaznaczyć, że istnieje tu pewien paradoks, ponieważ inwestorem projektu jest sam Tatrzański Park Narodowy, którego celem jest ochrona przyrody. Plany budowy stacji narciarskiej obejmują stworzenie kolejki krzesełkowej, a także instalację oświetlenia i sztucznego naśnieżania trasy. Niestety, każde z tych zadań wiązałoby się z wycięciem lasu.

Co prawda, Regionalna Dyrekcja Środowiska w Krakowie nie dostrzegła znaczącego oddziaływania inwestycji na środowisko. Jednak stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i tak postanowiło podjąć działania w celu ochrony środowiska na Nosalu. Wniosek o utworzenie strefy ochrony wokół gniazda sokoła wędrownego został już złożony w TPN.

Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Szymon Ziobrowski, podkreśla, że park reprezentuje najwyższą formę ochrony i nie ma obowiązku tworzenia stref ochrony dla wybranych gatunków. Aczkolwiek wszelkie działania na rzecz ochrony sokoła wędrownego będą poddane ocenie środowiskowej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

3 komentarze

Papież Franciszek dopuszcza możliwość błogosławienia par tej samej płci. Na słowa papieża zareagował dziekan KUL (kurierlubelski.pl)

Wandale wynieśli figurę Maryi z klasztoru w Strzegomiu i powiesili na rusztowaniu jak wisielca (gazetawroclawska.pl)