w

Odkryto kolejne szczątki w katedrze świdnickiej. Znaleziono co najmniej 38 ciał, w tym 17 czaszek (gazetawroclawska.pl)

W dniu 5 października w katedrze świdnickiej przeprowadzono ekshumację szczątków osób pochowanych w krypcie kościelnej. W trakcie prowadzonych działań odkryto co najmniej 38 ciał, w tym 17 czaszek, z czego trzy należały do dzieci. Jest to bardzo istotne odkrycie, ponieważ pozwoli naukowcom zgłębić szczegółową charakterystykę okresu, w którym zmarły te osoby.

W sierpniu br. w diecezji świdnickiej, podczas remontu katedry, natrafiono na sarkofag zawierający zwłoki hrabiego Georga von Schlick, austriackiego dowódcy z czasów wojny trzydziestoletniej. Odkrycie wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród badaczy, wskazując na miejsce pochówku osoby wysokiej rangi. Sarkofag znaleziono w miejscu chowania ważnych osobistości, czyli w krypcie katedry.

Sarkofag nie tylko reprezentuje niecodzienny pochówek wysokiej rangi, ale stanowi też unikalny przykład sztuki cmentarnej. Aczkolwiek nie była to jedyna niespodzianka znaleziona w katedrze. Dnia 5 października naukowcy odkryli kolejne szczątki w krypcie. Po przeprowadzeniu dokładnej analizy doszli do wniosku, że krypta jest miejscem spoczynku co najmniej 38 osób.

Wśród odnalezionych szczątków zanotowano 17 czaszek, w tym trzy należące do dzieci. Co prawda, badania nad odkryciem dopiero się rozpoczęły, ale już teraz wiadomo, że jedno z dzieci zmarło w okresie okołoporodowym. Liczba ciał może się jeszcze zmienić w trakcie dalszych badań.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ogłosił, że prof. Jacek Szczurowski rozpoczął badania nad odnalezionymi szczątkami. Uzyskane wyniki mogą ujawnić, dlaczego te osoby zmarły, jaki był ich wiek, jaka była ich pozycja społeczna, a także, jak wyglądała ich dieta.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Premier Morawiecki: Rządy Tuska prowadzą do konfliktów politycznych, a nie do pomocy obywatelom (i.pl)

Karambol na trasie S11 między Poznaniem a Kórnikiem. Zderzyło się sześć pojazdów (gloswielkopolski.pl)